logo


+421 903 804 485
+421 905 293 509
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

logo


→  +421 903 804 485
→  +421 905 293 509
→  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

skcsendepl
 ornament

V dolinách Malej Fatry sa nachádza turistická atrakcia Jánošíkove diery, ktoré sú rozdelené na tri časti: Dolné, Nové a Horné diery. Všetky tri časti sú bezpečne prechodné, no správna voľba cesty je nevyhnutná. Aká je trasa, mapa, náročnosť, prechod s deťmi, so psom, v zime a kde je parkovisko? Tieto otázky nechajte na nás, radi vám poradíme.

Prechod cez Jánošíkove diery patrí medzi najkrajšie turistické zážitky a trasy v Malej Fatre v každom ročnom období. Existujú dva okruhy, ktoré si môžete vybrať: Malý okruh a Veľký okruh.

Sústava rebríkov a kaňonov je otvorená a dostupná počas celého roka. V zime však môžu byť istiace prvky a chodníky v dierach namrznuté, preto sa odporúča použiť mačky a paličky.

Malý okruh má dĺžku 6 km a trvá približne 2,5 hodiny. Najobľúbenejšou trasou je turistika cez Dolné a Nové diery s náučným chodníkom. Tento okruh je vhodný pre deti aj seniorov.

Je dôležité si uvedomiť, že úsek Nových dier od Ostrvného po Podžiar je priechodný iba z dola nahor po žltej značke (jednosmerné). Nedávno boli rekonštruované mnohé rebríky a drevené mosty.

Trasa Malého okruhu vedie z Bielyho Potoka cez Ostrvné, Nové diery, Podžiar, Dolné diery, Ostrvné a späť do Bielyho Potoka.

Veľký okruh má dĺžku 12 km a trvá približne 5 hodín. Tento okruh ponúka najkrajšie zážitky z Jánošíkových dier, najmä úsek cez Horné diery s najväčším počtom vodopádov a rebríkov, ktorý predstavuje najzaujímavejšiu časť výletu.

Okrem toho môžete tento okruh spojiť aj s výstupom na Malý alebo Veľký Rozsutec. Niektoré rebríky dosahujú výšku až 12 až 15 metrov, preto je potrebná kvalitná a nepremokavá turistická obuv.

Trasa Veľkého okruhu vedie z Bielyho Potoka cez Ostrvné a Nové diery, ďalej sa dostanete k Podžiaru a odtiaľ už pokračujete cez najkrajšiu časť trasy - Horné diery, s množstvom vodopádov a rebríkov. Ďalšou zastávkou je Pod Pálenicou, kde pokračujete cez Pod Tesnou Rizňou a Pod Tanečnicou na sedlo Medzirozsutce. Z tohto bodu môžete pokračovať a vystúpiť na Malý Rozsutec alebo pokračovať naspäť cez Horné a Dolné diery do Bielyho Potoka.

Tento okruh má dĺžku 12 km a trvá približne 5 hodín, v závislosti od vašej kondície a zastávok. Výstup na Rozsutce je fyzicky náročný, ale odmení vás úžasnými výhľadmi na Malej Fatre a okolité pohoria.

Pri výstupe na Veľký Rozsutec si musíte dať pozor na prudké svahy a kamenistý terén, preto odporúčame mať primeranú výstroj a skúseného horského sprievodcu. Pokiaľ sa vám zdá Veľký okruh príliš náročný, neváhajte zvoliť trasu Malého okruhu, ktorá je kratšia a menej náročná, ale stále ponúka krásne výhľady a zážitky z prechodu cez Jánošíkove diery.

Chcete sa niečo opýtať?

Polia označené (*) sú povinné.
captcha
Reload
 ornamentcreated by: Marek Sarvas